Bleke Koolmees ( Parus major) Someren 2010
Bleke Koolmees (Parus major) 2010.
In het najaar van 2010 ontdekte ik (Theo van de Mortel) op een locatie in Someren een wel heel bijzondere Koolmees.
Bij het zien van deze vogel denk je meteen wat een lelijke Koolmees vaal van kleur, maar na wat onderzoek kwam ik tot de ontdekking dat het hier gaat om de Bleke Koolmees, (Parus major) die vermoedelijk afkomstig is uit Jámtland een provincie in Zweden aan de grens met lapland.
En dan wordt deze vogel in eens een stuk interessanter, dit is niet zomaar aan de achterdeur.
De vogel heeft dan toch een afstand afgelegd van ongeveer 2000 km om te overwinteren in Someren, en dat is inmiddels gebeurd.
Op 22 november 2010 werd de vogel voor het eerst gezien en de laatste keer op 6 april 2011 op dezelfde locatie.
De vogel heeft hetzelfde formaat en uiterlijk als dat van een gewone Koolmees ( Parus major) alleen door het min of meer ontbreken van gele tinten is de rug grijs in plaats van groen en de buik vuilwit in plaats van geel.
In Nederland zijn in de loop der jaren enkele Bleke Koolmezen ( Parus major) door collega ringers gevangen en geringd.
Ton Eggenhuizen 15 oktober 2003
Harrie Linckens en Leo Hassink 3 oktober 2007
Vincent van der Spek en Ben Wielstra 13 oktober 2007
Jos Cuppens Belgié 21 oktober 2007
Ook Prof; KH. Voous onderzocht een populatie Bleke Koolmezen ( Parus major) in Jámtland 1972.
Theo van de Mortel- Someren - 2011
Zie ook foto's in map zeldzame dwaalgasten.
Bleke Koolmees ( Parus major)
Bleke Koolmees ( Parus major)
Het donkerevlak is Jámtland
Het donkerevlak is Jámtland